Żyjesz aktywnie, lubisz sport i wizyty na basenie? Wada wzroku utrudnia ci czerpanie radości z treningów? Noszenie okularów sprawia problemy, a soczewki kontaktowe nie zawsze są idealnym rozwiązaniem. Przez wiele lat stosowałam te dwie metody korekcji wzroku. W ramach współpracy z Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok, poznałam zupełnie nową opcję, o której wcześniej nawet nie słyszałam. Kilka miesięcy temu zaczęłam testować ortosoczewki. Zakładam je na noc, gdy idę spać, a w ciągu dnia bardzo dobrze widzę, choć mam wadę -3.0 i -2.75! Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami i opowiem, czym jest ortokorekcja wzroku!

Krótkowzroczność a aktywność fizyczna

Uwielbiam sport. Uczę pływać w syrenim ogonie w Szkoła syren i trytonów i prowadzę zajęcia Zabawa na basenie. Jako krótkowidz, w wodzie najczęściej nosiłam soczewki dwutygodniowe, choć nie jest to wskazane przy częstych i długich pobytach nad wodą. W czasie dyżurów jako ratownik nosiłam okulary korekcyjne, bo powietrze, w którym unosi się chlor, podrażnia oczy na tyle, że noszenie soczewek nie jest komfortowe. W wodzie testowałam też okulary korekcyjne do pływania, jednak przy prowadzeniu zajęć z dziećmi, to nie wystarcza. Nie chcę się ograniczać, a krótkowzroczność bywa przeszkodą do cieszenia się w pełni z ulubionych aktywności. Lubię też jeździć na rowerze, jestem motocyklistką, kierowcą, chętnie próbuję nowych rzeczy, takich jak park linowy czy wszelkie sporty wodne. Moja wada wzroku często przeszkadzała mi w swobodnym korzystaniu z ulubionych aktywności. Odkąd regularnie stosuję ortosoczewki, zapominam o tym, że jestem krótkowidzem!

Ortosoczewki: dla kogo?

Jeśli tak jak ja kochasz sport i wodę, to może być coś dla ciebie! Soczewki ortokorekcyjne są przeznaczone dla krótkowidzów (z wadą do -5.5 dioptrii) i astygmatyków (do -1,5 dioptrii). To idealne rozwiązanie, gdy z różnych powodów nie można poddać się laserowej korekcji wzroku. To mniej inwazyjna, całkowicie odwracalna i zdrowsza opcja! Ortokorekcja jest polecana szczególnie dzieciom i młodzieży, ponieważ hamuje rozwój wady wzroku oraz postępowanie różnych chorób oczu!

Jak działają ortosoczewki?

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Soczewki twarde OrtoK zakłada się wyłącznie na noc (8h snu), by przez ten czas delikatnie modelowały rogówkę. W efekcie, gdy rano się je zdejmuje, wzrok jest wyraźny przez cały dzień, bez konieczności wspomagania się okularami lub miękkimi soczewkami! Słyszeliście o tej metodzie korekcji wzroku? W Polsce staje się coraz bardziej popularna! Co ciekawe, przy regularnym stosowaniu, ortosoczewki hamują postępowanie wady wzroku! Szybkość korekcji zależy od wielkości wady i podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek. Jest indywidualna dla każdego pacjenta. U mnie niezbędne były trzy próby doboru szkieł. Od trzeciej wizyty w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok w Warszawie mam soczewki, które świetnie radzą sobie z moją wadą!

Moja pierwsza wizyta w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok

Ortosoczewki: cena

Koszt ortokorekcji w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok to w zależności od rodzaju soczewek: 1000 zł za jedno oko (Paragon CRT) lub 1100 zł za oko (Menicon Z). Wraz z soczewkami pacjenci otrzymują zestaw startowy ze środkami pielęgnacyjnymi do twardych soczewek kontaktowych. W czasie stosowania ortokorekcji, niezbędny będzie płyn do soczewek twardych (ja zamawiam tutaj – klik), przyssawka (klik) oraz środek czyszczący do odbiałczania soczewek twardych (klik). Jednorazowo jest to duża inwestycja, jednak jeśli stosujecie soczewki miękkie lub wada wzroku się pogłębia i jest konieczność zmiany okularów korekcyjnych, kwota przeznaczona na korekcję wady wzroku może być podobna, niezależnie od metody.

Pierwsze noce w ortosoczewkach

Nie będę zgrywać twardzielki, pierwsza noc w ortosoczewkach nie należała do najprzyjemniejszych. Moje oczy nie były przyzwyczajone do twardych soczewek, więc na początku trudno było mi zasypiać z ciałem obcym pod powiekami. Oczy piekły i łzawiły, a ja dodatkowo nastawiłam się, że będę wyraźnie widzieć już w pierwszym tygodniu stosowania ortokorekcji. W moim przypadku ten proces potrwał jednak nieco dłużej, ale zdecydowanie warto było poczekać! Potrzebne były jeszcze dwie wizyty i wymiana szkieł, by dobrać te idealne dla mnie!

Wizyty kontrolne w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok

Każda wizyta przebiega w sympatycznej atmosferze, w trakcie stosowania ortokorekcji pojawiło mi się sporo pytań i na każde z nich otrzymałam odpowiedź, zarówno w gabinecie jak i przez telefon czy maila. Czuję się bardzo dobrze zaopiekowana i cieszę się, że mój wzrok jest pod kontrolą specjalisty! Vloguję codziennie na kanale Mniejsze od trzech, więc sami możecie zobaczyć, jak przebiegały kolejne wizyty w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok!

Efekty stosowania ortosoczewek

Gdy korzystam z nich regularnie, po przespanej nocy w ortosoczewkach mam zapewnioną pełną ostrość widzenia na kilkanaście godzin. W ciągu dnia mogę pracować, prowadzić samochód, jeździć motocyklem i korzystać z ulubionych aktywności. Przy mniejszych wadach, po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek, rogówka dłużej utrzymuje nadany przez soczewkę kształt, co pozwala stosować je rzadziej. Cały proces korekcji jest całkowicie odwracalny, więc po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek, rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu. Gdy złapałam infekcję i gorączkowałam, zrezygnowałam z użytkowania soczewek na kilka dni. Już drugiego dnia musiałam sięgnąć po okulary, które nosiłam przed ortokorekcją.

Pielęgnacja ortosoczewek

Ortosoczewki przechowuję w specjalnym pojemniczku do soczewek twardych. Do codziennej pielęgnacji używam płynu Menicare Pure, który kupuję tutaj. Co dwa tygodnie soczewki należy odbiałczyć, używając specjalnego środka czyszczącego. Używam produktu PROGENT (klik). Tego, jak dbać o szkła i jak poprawnie zakładać ortosoczewki, nauczyłam się podczas pierwszej wizyty, pod okiem specjalisty. 

Badanie kwalifikujące i dobór ortosoczewek

Jeśli chcesz sprawdzić, czy ortokorekcja to coś dla ciebie, umów się na badanie kwalifikujące! Na mojej pierwszej wizycie w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok przeszłam szereg szczegółowych badań i rozwiałam wszelkie wątpliwości. Nie trzeba od razu decydować się na zakup ortosoczewek! Szkła, jakich potrzebowałam, były akurat na miejscu, więc rozpoczęłam testy już pierwszej nocy po wizycie. 

50 % zniżki na badanie kwalifikacyjne

Powołując się na mnie, na hasło “czekoada” otrzymacie 50 % zniżki na badanie kwalifikacyjne w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok w Warszawie, Gdańsku, Gdyni lub Krakowie i zamiast 150 zł zapłacicie 75 zł! W tej cenie otrzymacie szereg szczegółowych badań, konsultację ze specjalistą i możliwość przetestowania ortosoczewek na miejscu. Nie musicie od razu podejmować decyzji o zakupie! Ważna informacja dla wszystkich, którzy nie lubią rozmawiać przez telefon – funkcjonuje również rejestracja online! 😀

Słyszeliście już wcześniej o ortokorekcji? Co sądzicie o tej metodzie korekcji wzorku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *