Porto poznaliśmy dzięki naszej przyjaciółce, która przez kilka miesięcy studiowała w Portugalii. Odwiedziliśmy ją na przełomie listopada i grudnia, więc ta wizyta zdecydowanie przerosła nasze oczekiwania! Porto zachwyca nie tylko w pełni sezonu. Sami przekonaliśmy się, że jesienią i zimą nadal oferuje masę atrakcji, a warunki sprzyjają poznawaniu miasta. W tym artykule podsumujemy nasz pobyt w Porto i zdradzimy, co warto zrobić, odwiedzając ten rejon Portugalii!

8 rzeczy do zrobienia w Porto

Skosztować Pastel de nata

Najlepiej do porannej kawy! Pastel de nata to portugalskie ciastka z ciasta francuskiego, zapiekanego z kremem budyniowym. Przyznam, że wcześniej nie znałam tego przysmaku i nigdzie indziej później nie smakował on tak samo jak w Fabrica de nata! W tym miejscu mogliśmy też zobaczyć, jak powstają nasze ciastka. Vloga z wizyty w tym smakowitym miejscu zobaczycie tutaj – klik!

Poznać lokalną kuchnię

To nasz obowiązkowy punkt w każdym miejscu na świecie! Kuchnia portugalska to wspomniana wcześniej pastel de nata, oczywiście francesinha, ale też wizyta w najpiękniejszym McDonaldzie na świecie i zjedzenie w nim… zupy – klik! 😀 Wróćmy jednak do połączenia sera, mięsa i sosu piwnego, a to wszystko podane z frytkami… Francesinha, podobnie jak inne dania kuchni portugalskiej, obfituje w ciekawe smaki oraz dużą ilość kalorii! Zdecydowanie warto było spróbować tego lokalnego fast fooda i wam również to polecamy!

Podziwiać azulejos

Azulejos to piękne kafelki, które często składają się na ogromne obrazy. Mozaiki przedstawiają sceny historyczne, mitologiczne i religijne. Taką sztukę można spotkać w wielu miejscach Porto. Niebieskie azulejos to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli Potrugalii!

Napić się porto

Sprawdziliśmy – wino porto smakuje najlepiej właśnie w Porto! To oczywiście propozycja dla osób pełnoletnich! Z widokiem na Vila Nova de Gaia, jaki mieliśmy podczas naszego pierwszego wieczoru w Portugalii, porto było naprawdę wyborne… Sami zobaczcie końcówkę tego vloga – klik!

Odwiedzić świat Harry’ego Pottera

Livraria Lello to jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Ponoć stała się ona inspiracją do tworzenia świata Harry’ego Pottera! J. K. Rowling odwiedzała to miejsce podczas swojego pobytu w Portugalii. Wchodząc do środka poczuliśmy się, jakbyśmy przekraczali progi Hogwartu! Mieliśmy też okazję odwiedzić kawiarnię, w której autorka podobno zaczęła pisać historię o Harrym Potterze! Odwiedźcie z nami to miejsce we vlogu – klik!

https://www.youtube.com/watch?v=lNq-wrBsy8Q&list=PLQ-OFlGIltzXavWevcStjuLle122DP3Ur&index=2

Kupić pamiątkę z korka

Zerkam właśnie na moją bransoletkę i nie mogę pominąć tego punktu! Jeśli zastanawiacie się, jakie pamiątki przywieźć z Porto, możecie wybrać coś z… korków od wina! Od pocztówek po torby i plecaki! Na straganach i w sklepikach widzieliśmy mnóstwo ciekawych przedmiotów z tego tworzywa!

Zobaczyć zachód słońca nad oceanem

Przez długi czas byliśmy marynarską parą, Rafał pracował na statkach i mieszkaliśmy nad morzem. Mimo to ocean zrobił na nas ogromne wrażenie! Mieliśmy okazję podziwiać nad nim zachód słońca, przegryzając bułki z parówką i nawet z takimi przekąskami w dłoni mocno się wzruszyliśmy. Niezależnie od pory roku, koniecznie wybierzcie się na plaże Porto, leżące nad otwartym Oceanem Atlantyckim!

Wziąć lekcję surfingu

Portugalię odwiedziliśmy na przełomie listopada i grudnia, więc nie pomyślałam o zabraniu ze sobą kostiumu kąpielowego, ale gdy dowiedziałam się, że jest taka możliwość, wypożyczyłam deskę surfingową i wskoczyłam do oceanu!!! Uwielbiam sporty wodne, ale to był mój pierwszy raz z surfingiem, woda była lodowata i totalnie nie wiedziałam, co robić. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu, bawiłam się świetnie i byłam z siebie cholernie dumna, że w ogóle spróbowałam!

Portugalia na własną rękę czy wyjazd zorganizowany?

W Porto odwiedziliśmy naszą przyjaciółkę i to u niej zatrzymaliśmy się na kilka dni. Wycieczkę organizowaliśmy na własną rękę, z pomocą lokalnego przewodnika. Do Portugalii można pojechać też na wyjazd zorganizowany, np. korzystając z oferty ITAKA. Zainspirujcie się naszą videorelacją PORTO VLOG i stwórzcie własną listę rzeczy do zrobienia w podróży, korzystając z naszych wskazówek!

Odwiedziliście już Porto? Co dopisalibyście do naszej listy?

>>10 rzeczy do zrobienia w Barcelonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *